Целината е нискокалорична, богата на хранителни вещества и съдържа високи нива на антиоксиданти и фибри. Макар, че не е много популярен в българската традиционна кухня, този зеленчук е изключително полезен за здравето.
С високото си съдържание на фибри подобрява храносмилането и помагат за редовното изхождане. Може да е много полезна при констипация и ще поддържа здравето на стомашно-чревния тракт. Целината е изключително нискокалорична, съдържа само около 16 калории, на 100 грама. Това я прави подходяща за хора, които искат да контролират теглото си, като я използват като лека закуска или добавка към диетични ястия. Източник е на различни антиоксиданти като витамин С, бета-каротин и флавоноиди, които предпазват клетките от увреждане и помагат за намаляване на риска от хронични заболявания, като сърдечно-съдови заболявания и рак.
Според класация, целината заема челна позиция, заради своето водно съдържание. Около 95% вода, което помага за хидратацията на тялото. Консумацията на целина може да допринесе за поддържането на правилния воден баланс в организма, особено при горещо време или след физическа активност.
Целината съдържа фитонутриенти като фталиди, които могат да спомогнат за отпускането на стените на кръвоносните съдове, което от своя страна може да допринесе за понижаване на кръвното налягане. Това прави целината полезна за хора с хипертония. Богата е на калий, който е важен за поддържането на нормален сърдечен ритъм и може да помогне за регулиране на кръвното налягане.
Антиоксидантите и полифенолите в целината притежават противовъзпалителни свойства, което може да помогне за намаляване на възпалението в тялото. Това е полезно при хронични състояния като артрит и други възпалителни заболявания. Витамините и минералите, като витамин К, витамин С, витамини от група В, фолиева киселина и калий, допринасят за доброто функциониране на метаболизма и осигуряват енергия за организма. Целината има ниско съдържание на въглехидрати и ниско гликемично съдържание, което я прави подходяща за хора с диабет или за тези, които искат да поддържат стабилни нива на кръвната захар.
Витамин К, който се съдържа в нея е важен за кръвосъсирването и подпомага костното здраве, като стимулира костната минерализация и помага за предотвратяване на остеопороза.
Целината е не само вкусна и лесна за добавяне в разнообразни ястия, но и изключително полезна за здравето. Все повече хора предпочитат да се хранят здравословно. Ето една лесна и вкусна рецепта за супа с целина, която е ароматна и пълна с полезни съставки:
Необходими продукти:
• 3-4 стръка целина (със стеблата и листата), нарязани на ситно
• 2 картофа, обелени и нарязани на кубчета
• 1 морков, нарязан на кръгчета
• 1 лук, нарязан на ситно
• 2 скилидки чесън, нарязани или смачкани (по желание)
• 1 супена лъжица зехтин или масло
• 1 литър зеленчуков бульон (или вода)
• сол и черен пипер на вкус
Начин на приготвяне:
Загрейте зехтина или маслото в голяма тенджера на средна температура. Добавете нарязаните лук и чесън и ги запържете за около 2-3 минути, докато омекнат и започнат да пускат аромат.
След това добавете нарязаната целина и морковите. Запържете за още 5 минути, като разбърквате от време на време, докато зеленчуците леко омекнат.
След като зеленчуците се запържат, добавете нарязаните картофи и залейте с зеленчуковия бульон или вода. Овкусете със сол и черен пипер на вкус. Оставете супата да заври.
Намалете котлона и оставете супата да къкри за около 20-25 минути, докато картофите и останалите зеленчуци се сварят напълно.
След като зеленчуците са омекнали, можете да пасирате супата с помощта на пасатор, за да получите кремообразна текстура. Ако предпочитате супата с парчета зеленчуци, пропуснете тази стъпка.
Свалете супата от котлона и сервирайте гореща. Тази супа е перфектна за есенни и зимни вечери. Лека е, но е хранителна и много ароматна. Може да се сервира с хрупкав хляб или крутони.