Много хора имат лоши хранителни навици или дори хранителни разстройства. Ако се притеснявате, че имате едно от тези състояния, изключително важно е да получите правилната помощ.
За да развиете здравословна връзка с храната, трябва да имате правилен подход.
Работата с регистриран диетолог и психолог, който е специализиран в хранителните разстройства, е най-добрият начин да започнете да поправяте отношенията си с храната.
Хранителните ограничения, модните диети и самопредписаните идеи като „връщане на правия път“ няма да помогнат и могат да бъдат вредни. Работата върху връзката ви с храната може да отнеме време, но е необходима за вашето физическо и психическо здраве.
Съвети за здравословно хранене в реалния свят
Тези съвети могат да ви помогнат да преминете към по-здравословна диета.
Съвети като готвене у дома, пазаруване на хранителни стоки, ядене на много растителни храни, избор на засищащи ястия и закуски и зачитане на вашите неприязъни могат да ви помогнат да създадете и поддържате модел на здравословно хранене.
Ето няколко реалистични съвета, за да започнете със здравословното хранене:
Дайте приоритет на храните на растителна основа. Растителните храни като зеленчуци, плодове, боб и ядки трябва да съставляват по-голямата част от вашата диета. Опитайте се да включите тези храни, особено зеленчуци и плодове, във всяко хранене и лека закуска.
Гответе у дома. Готвенето на ястия у дома ви помага да разнообразите диетата си. Ако сте свикнали да поръчванте храна за вкъщи или да ядете в ресторант, опитайте да приготвите само едно или две ястия седмично докато свикнете.
Пазарувайте редовно пресни храни. Ако кухнята ви е заредена със здравословни храни, е по-вероятно да правите здравословни ястия и закуски. Пазарувайте един или два пъти в седмицата, за да имате под ръка хранителни продукти.
Разберете, че вашата диета не може да бъде перфектна. Напредъкът, а не съвършенството, е ключов. Ако в момента се храните навън всяка вечер, приготвянето на едно домашно, богато на зеленчуци ястие на седмица, е значителен напредък.
Изключете подсладените напитки. Ограничете сладките, енергийните, газираните напитки и подсладено кафе, доколкото е възможно. Редовната консумация на сладки напитки може да навреди на вашето здраве.
Изберете засищащи храни. Когато сте гладни, целта ви трябва да е да ядете засищащи, питателни храни, а не да ядете възможно най-малко калории. Изберете богати на протеини и фибри ястия и закуски, които със сигурност ще ви заситят.
Яжте цели храни. Моделът на здравословно хранене трябва да се състои основно от цели храни като зеленчуци, плодове, боб, ядки, семена, пълнозърнести храни и източници на протеини като яйца и риба.
Хидратирайте се по интелигентния начин. Поддържането на хидратация е част от здравословното хранене, а водата е най-добрият начин да останете хидратирани. Ако не сте свикнали да пиете вода, вземете бутилка за вода за многократна употреба и добавете резени плодове или изстискан лимон за вкус.
Уважавайте желанията си. Ако сте опитвали определена храна няколко пъти и не ви харесва, не я яжте. Вместо това има много здравословни храни, които да избирате. Не се насилвайте да ядете нещо само защото се смята за здравословно.