Тези храни насърчават здравето на мозъка

Тези храни насърчават здравето на мозъка

„Всичко, което подобрява цялостното метаболитно здраве, ще подобри здравето на мозъка“, отбелязват авторите на изследването.

Връзката между диетата и психичното здраве е неоспорима и непрекъснато се правят нови открития в тази насока. Доказано е, че много храни насърчават психичното здраве и намаляват стареенето на мозъка. Лекарствата за лечение на определени психични разстройства, като шизофрения или биполярно разстройство, могат да бъдат нож с две остриета. Страничните им ефекти могат да доведат до инсулинова резистентност и затлъстяване и да накарат много пациенти да спрат да ги приемат.

Проучване, ръководено от Шебани Сети от Станфордския университет, установи, че кетогенната диета не само възстановява метаболитното здраве при тези пациенти, но допълнително подобрява техните психиатрични състояния. Резултатите, публикувани в Psychiatry Research, предполагат, че диетата може да бъде мощна помощ при лечението на психични заболявания. „Доказано е, че кетогенната диета е ефективна при резистентни на лечение епилептични припадъци, чрез намаляване на възбудимостта на невроните в мозъка.

Сети, която е сертифицирана по затлъстяване и психиатрия, си спомня първия път, когато е забелязала връзката. Като студентка по медицина, работеща в клиника за лечение на затлъстяване, тя вижда пациент с резистентна на лечение шизофрения, чиито слухови халюцинации намаляват, в следствие на кетогенната диета, на която пациентът е бил подложен. Това я подтикна да се зарови в медицинската литература. По онова време има само няколко доклада за случаи на използване на кетогенна диета за лечение на шизофрения. Имайки предвид това, Сети измисли термина метаболитна психиатрия, нова област, която подхожда към психичното здраве от гледна точка на преобразуването на енергията.

В четиримесечното проучване екипът на Сети проследява 21 възрастни доброволци, които са били диагностицирани с шизофрения или биполярно разстройство. Те са приемали антипсихотични лекарства и са имали метаболитни аномалии, като наддаване на тегло, инсулинова резистентност или непоносимост към глюкоза. Доброволците спазвали кетогенна диета, като приблизително 10% от калориите идвали от въглехидрати, 30% от протеини и 60% от мазнини.

„Диетата се фокусира върху цели, непреработени храни, включително протеини и зеленчуци без скорбяла, и не ограничава мазнините“. Изследователският екип наблюдава дали доброволците спазват диетата, като измерва нивата на кетони в кръвта им всяка седмица. Кетоните са киселини, които се произвеждат, когато тялото разгражда мазнини (а не глюкоза) за енергия. Те също така са били подложени на различни психиатрични и метаболитни оценки по време на процеса.

В началото на проучването почти една трета от участниците отговарят на критериите за метаболитен синдром, дефиниран като наличие на поне три от пет състояния: абдоминално затлъстяване, повишени триглицериди, нисък HDL холестерол, повишено кръвно налягане и повишени нива на глюкоза на гладно. На четвъртия месец нито един от участниците не е имал метаболитен синдром. Всъщност участниците са загубили 10% от телесното си тегло, намалили са обиколката на талията си с 11% и са имали по-ниско кръвно налягане. По- нисък индекс на телесна маса, триглицериди, нива на кръвна захар и инсулинова резистентност.

„Има все повече доказателства, че психиатричните заболявания като шизофрения и биполярно разстройство произтичат от метаболитни дефицити в мозъка, които засягат възбудимостта на невроните“. „Всичко, което подобрява цялостното метаболитно здраве, вероятно ще подобри здравето на мозъка. Кетогенната диета може да осигури кетони като алтернативно гориво на глюкозата за енергийно дисфункциониращ мозък.

 

Източник :La Razon



Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментара
Inline Feedbacks
Виж всички коментари
Shares