Авокадото e известнo със своята кремообразна гладка плът и неравна кора. Тo e популярна храна в много култури. Може би най-известнo e като звездната съставка в гуакамолето, но то е универсално и се използва в множество ясти. Може и просто се яде с лъжица.
Въпреки че не е сладко, авокадото се класифицира ботанически като плод с голямо семе и единична костилка в центъра, отглеждано от дървото Persea americana. Смята се, че произхожда от Мексико или Централна Америка, като Мексико е водещият производител в света.
Неговият хранителен профил ги прави основна част от различни планове за здравословно хранене. Авокадото е добър източник на фибри и съдържа повече добри мазнини, отколкото въглехидрати, така че е популярно при диети с ниско съдържание на въглехидрати, като например при диабет.
Това е една от растителните храни с най-високо съдържание на мазнини, което го прави популярно във вегански и вегетариански диети. Леко земният, но неутрален вкус на авокадото обогатява отлично вкуса на сосове, салатни дресинги, сандвичи, печива, салати и зърнени ястия.
Авокадото е източник на:
- мазнини (предимно мононенаситени 67%)
- фибри (предимно неразтворими, но и разтворими)
- витамини от група В
- витамин С
- витамин Е
- витамин К
- фолиева киселина
- калий
- магнезий
- каротеноиди (лутеин, зеаксантин)
Едно цяло средно голямо авокадо съдържа около 240 калории, 13 грама въглехидрати, 3 грама протеин, 22 грама мазнини (15 грама мононенаситени, 4 грама полиненаситени, 3 грама наситени), 10 грама фибри и 11 милиграма натрий. Заедно с ниските нива на натрий, авокадото не съдържа холестерол.
В зависимост от сорта, авокадото може да бъде кръгло или крушовидно, зелено или черно, както и малко или голямо. Кората обикновено е неравна. Месото, когато узрее, е гладко и маслено. Авокадото е климактеричен плод, който продължава да зрее след прибиране на реколтата.
Ако планирате да използвате авокадо веднага след покупката, изберете узряло с тъмнозелена или почти черна кора. Трябва да се поддава на натиск при натискане. Авокадото със светлозелена кора, която е много твърда, е неузряло и ще трябва да престои няколко дни преди ядене. Ако авокадото има тъмна набръчкана кожа, вдлъбнатини или петна от кашава плът, то може да е презряло и неприятно за ядене.
Месото на авокадото е известно с това, че бързо става кафяво, след като е изложено на въздух. Нарича се ензимно покафеняване. Макар и неапетитно за гледане, кафявото авокадо е напълно годна за консумация.
Идеи за сервиране
Нарязано на кубчета и поръсено в салати, супи, такос или пълнозърнести храни.
Смесва се добре в смутита за сгъстяване и обогатяване на вкуса.
Пасирано за намазване върху сандвичи и крекери.
Пасирано върху пълнозърнест тост за закуска, поръсен с боровинки и смлени ленени семена или конопени семена.
Може да го разрежете наполовина, поръсва се със сок от лимон или лайм и се яде с лъжица като лека закуска.
Интересни факти
Една порция средно голямо авокадо (половината от плода) има повече калий от средния банан, съответно 487 мг калий срещу 422 мг калий.
Зрялото намачкано авокадо понякога се използва като маска за лице поради високото си съдържание на хидратиращи масла и витамин Е.