Не е правилно да се мисли, че всички замразени храни непременно са вредни. Истината не е такава. Ето 8 продукта, които ще улеснят живота ви и може да хапвате без угризения.
1. Плодове и зеленчуци
Замразените плодове и зеленчуци са пълни с витамини, минерали и фибри и имат по-дълъг срок на годност от пресните продукти. Освен това понякога са по-евтини от пресните си събратя, особено когато става дума за продукция извън сезона.
Освен това изследванията постоянно показват, че замразените плодове и зеленчуци нямат по-ниско хранително качество от пресните. Всъщност в някои случаи замразяването може дори да подобри хранителното качество.
2. Фалафел
Фалафелът е близкоизточно ястие, популярно сред вегани и вегетарианци. Направен е от нахут, който е богат източник на растителни протеини и фибри.
Само една порция от 2 унции (56 грама) от около три малки банички фалафел може да добави 12 грама протеин и 5 грама фибри към вашата храна. Тези хранителни вещества помагат за контрола на апетита и контрола на кръвната захар.
3. Едамаме
Друга замразена храна, която е здравословна, е едамаме – незрели соеви зърна, които варите на пара или за няколко минути, докато са още в шушулките си.
Тъй като е соев продукт, едамаме е богат на растителни протеини, фибри и изофлавони – съединенията, които може да са зад повечето ползи за здравето на соята.
4. Пуешки хапки
Ако искате да намалите приема на червено месо, пуешките хапки могат да ви свършат работа.
Подобно на пилешкото месо, пуешкото има висококачествено съдържание на протеини, което означава, че съдържа всички основни аминокиселини. Освен това съдържа много малко мазнини, особено ако не ядете кожата, какъвто е случаят с хапките.
5. Пилешки или рибени хапки
Подобно на пуешките хапки, пилешките или рибните банички са удобни и лесни за приготвяне алтернативи на червеното месо. Те също така струват по-малко от продуктите от червено месо.
Както пилешкото, така и рибата са отлични източници на висококачествен протеин. Пилешкото също е добър източник на витамини от група В, желязо и селен.
Що се отнася до рибните хапки, хранителните им характеристики зависят от вида на рибата.
Например бургерите със сьомга и риба тон са богати на омега-3 мастни киселини и обикновено не се панират, какъвто често се случва с треската. Освен това баничките със сьомга и риба тон обикновено са по-евтини от филетата от тези риби.
6. Ориз от карфиол
Може би сте добре запознати с популярността на карфиола сред нисковъглехидратните заместители. Все пак е популярен с добра причина.
Освен че намалява броя на въглехидратите в ястието ви, оризът от карфиол, който всъщност е настърган карфиол, лесно ще увеличи съдържанието на фибри, витамини и минерали в храната ви.
Най-добрата част е, че можете да се насладите на ориз от карфиол почти по същия начин, по който ядете обикновен ориз. Можете да го използвате за приготвяне на пържен ориз или пълнени зеленчуци или да го добавите към смутита и бурито. Възможностите са наистина безкрайни.
Ако не сте фен на ориза от карфиол, тогава замразеният кафяв ориз може да ви свърши работа.
8. Зеленчуков блат за пица
Обикновената замразена пица е силно преработена храна, която изследванията свързват с по-висок риск от сърдечни заболявания. За разлика от това, замразените зеленчукови кори за пица всъщност могат да ви помогнат да увеличите дневния си прием на зеленчуци.
Проблемът е, че се намиря рядко по мазините. Направете си сами и замразете за моментите, в които ви се хапва пица.