Ако планирате пътуване в Австрия, не пропускайте да изследвате и тяхната кухня. Ето нашите съвети какво и къде да опитате там.
В ресторанта
Grießnockerlsuppe – супа с кнедли от грис
Тази супа може да изглежда водниста, но има чудесен вкус. Кнедлите от грис създват усещането за плътност и съдържание. Grießnockerlsuppe се счита както за традиционно австрийско ястие, популярно във Виена, така и за баварско ястие в Южна Германия.
За да направите кнедлите, разпенете маслото с яйцата и грис със щипка сол и индийско орехче. Оставете кнедлите да „отпочинат“ преди да ги сварите във вряща подсолена вода. После ги сложете в телешката супа и украсете с накълцан див лук.
Tafelspitz – кралят на ястията с говеждо месо
Друго популярно ястие във виенската кухня е Тафелшпиц. Варено телешко или говеждо може да не звучи особено апетитно, но задушаването му с кореноплодни зеленчуци и подправки, го прави наистина страхотно ароматно и вкусно. Гарнитурата от ябълка, заквасена сметана и див лук и хрян, наистина вдъхва живот на ястието.
Малко съмнителни исторически източници твърдят, че това е било любимо ястие на император Франц Йозеф I и с неговото одобрение, цитирано в книга от 1912 г. за традиционна австрийска храна, разпространена в Австро-Унгарската империя.
Wiener Backhendl
Друго типично австрийско ястие от Виена е Wiener Backhendl, често просто съкратено до Backhendl. Това са пилешки бутчета в галета, които са дълбоко пържени и леко подправени. Отново идва с резен лимон и гарнитура от маруля.
Традиционна австрийска картофена салата
Пресни картофи се обелват и сваряват, след което се сервират с нарязан червен лук, олио и ябълков оцет. Някои рецепти добавят малко захар, но истинската тайна съставка е традиционната австрийска горчица Estragon.
Kaiserschmarren – бъркотията на императора
Schmarren означава накъсване или бъркане, бъркотия или миш-маш. Кайзер, всички знаем, означава крал. Така че как ястие с име, означаващо нещо като бъркотията на краля, да не те заинтригува?
Представлява палачинка, която е леко плътна, пухкава и леко карамелизирана. Накъсва се на парчета с вилица, докато се пържи в процес с толкова легенди зад произхода му, колкото има начини да завършите ястието.
Ако ви поканят на гости е неделя, очаквайте Zwiebelrostbraten – традиционен неделен обяд.
С произход, споделен между Виена и швабска Германия, Zwiebelrostbraten включва печено говеждо и печен лук, поднесени със сос и варени картофи.
Говеждото получава доста обработка, преди да влезе във фурната. Подправя се със сол и черен пипер, понякога се натрива с горчица или чесън. Краищата му се подрязват, повърхностите се притискат в брашно и се задушават в масло със или без лука.
Лукът понякога се поръсва с малко червен пипер, като може да бъде сготвен в соса или хрупкаво запечен върху месото, в зависимост от това как и кога е станало добавянето на бульона или вино.
Ако огладнеете по време на разходка
Würstelstand или щанд за колбаси може да се намери в целия град. Те сервират големи порции колбаси, кифли и лук. Забавен факт е, че Würstelstands започват биснеса си като преносими хранителни павилиони, които имат за задача да помогнат на хората с увреждания, завърнали се след войната. Едва през 60-те години на миналия век законите им позволят да спрат да се движат и да останат неподвижни.