Румънската кухня е богата и разнообразна смесица от влияния от съседните страни, а има собствено уникално културно наследство. Страната е известна със своите ароматни ястия, които използват пресни и сезонни продукти.
От яхнии на основата на месо до вкусни сладкиши и печива, румънската кухня има какво да предложи за всеки вкус.
Ето някои от най-известните румънски ястия, които трябва да опитате:
Сарми: Това е може би най-известното румънско ястие и е основна част от румънската кухня, а също толкова популярни са те и в България. Сармате са вид пълнени с овкусено смляно месо зелеви рула. Обикновено се използва свинско или телешко, смесено с ориз и подправки. След това се увиват в кисели зелеви листа и се приготвят в пикантен доматен сос.
Мичи: Мичи е вид румънска наденица, направена от смес от мляно месо, обикновено свинско, телешко и подправки. Обикновено се приготвят на скара или на фурна и се сервират като популярна улична храна или като основно ястие с горчица и хляб.
На практика мичи доста приличат на нашите кебапчета.
Папанаши: Папанаши са румънски понички, които обикновено се пълнят с меко сирене, заквасена сметана и конфитюр. Понякога се гарнират със сладък и пикантен плодов компот и се сервират като сладко лакомство или десерт.
Мититей: Мититей са друго популярно румънско месно ястие. Мититей са подобни на мичи, но са по-малки по размер. Правят се от смес от говеждо и свинско месо, овкусяват се с подправки като чесън, червен пипер и черен пипер и се пекат на скара или на фурна.
Чорба по румънски: Чорба е вид кисела супа, която е основна част от румънската кухня. Прави се с основа от кисело зеле или кисели кисели зеленчуци, заедно с месо, картофи и други съставки и често се сервира с купчина заквасена сметана отгоре.
Козунак: Козунакът в Румъния не се различава съществено от този, който традиционно приготвяме в България. Представлява сладък хляб, който обикновено се прави със смес от яйца, захар, мляко и масло, заедно със стафиди и ядки, като орехи или бадеми. Обикновено се сервира като десерт или като специално лакомство по време на великдениските празници или други тържества.
Мамалига: Мамалигата е традиционно румънско ястие, което е подобно на полента и често се сервира като гарнитура или като основно ястие. Прави се от царевично брашно, което се вари във вода или мляко и след това се гарнира с различни съставки, като сирене, заквасена сметана или месо. Доста е сходно с качамака, както той се приготвя в България.
Фасул: Фасул на яхния или чорба, е също толкова популярен в Румъния, както е в България. Обикновено се приготвя с бял боб, може да се похапва заедно с бекон или шунка, лук, чесън и различни подправки. Често се сервира като засищащо основно ястие, особено през по-студените месеци.
Има доста сходства между българската и румънската кухня, но има и неочаквани приятни изненади. Само опитайте да я опознаете по-добре и ще се убедите сами!