Всеки знае, че за да сме здрави, трябва да се храним добре. Една от основните причини това да е така е, че начинът ни на хранене сериозно се отразява на това как нашата имунната система функционира.
За да работи тя оптимално, ние трябва да сме й осигурили всички ценни витамини и минерали, от които се нуждае.
Не мислете, че най-лесният начин за това да вземате готови хранителни добавки. Организмът ни не може да получи от тях същите ползи, както от същите витамини и минерали, приети чрез храната. Това е така, защото храните съдържат уникални комбинации от тях и така тялото ги усвоя много по-пълноценно в сравнение с таблетките от аптеката.
Храните са най-добрият начин да получите нужните хранителни вещества, за да подобрите имунната си система.
Поддържането на балансирана диета, богата на постни протеини, фибри, зърнени храни и много цветни зеленчуци, ще помогне за поддържане на имунната система на тялото ви.
Напълнете половината си чиния със зеленчуци и плодове, а останалата част с храни, богати на протеини, като яйца, пиле, риба, боб и някои пълнозърнести храни като кафяв ориз или овес. Добре е също така да ограничите преработените храни и захарта.
Ето някои храни, които ще ви помогнат да подпомогнете имунната си система:
Тиквата, спанакът, сладките картофи и морковите са богати на витамин А – основен хранителен елемент за имунната функция.
Лесно е да увеличите консумацията на спанака, например. Добавете го към салатите и смутитата си, а също и като топла гарнитура – задушите със зехтин и чесън и изстискайте малко пресен лимон отгоре. Тези зеленчуци също са чудесен начин да добавите фибри към вашата диета.
Клементините, портокалите и грейпфрутите са чудесен източник на витамин С.
Тъй като тялото ви не произвежда естествено витамин С, жизненоважно е да си набавите препоръчаното количество чрез диетата си. Червените чушки, брюкселското зеле и броколите също са отлични източници на витамин С.
Тиквени семки, препечени бадеми, боб, леща – чудесни източници на цинк.
Цинкът е минерал, който може да помогне за стимулиране на белите кръвни клетки, които защитават срещу нашественици. Просто си създайте навик да поръсвате малко семена и ядки върху вашите зърнени храни и салати.
Кисело мляко, кефир, кисело зеле – чудесни храни, богати на пробиотици.
Те съдържат много „добри бактерии“, за които е известно, че помагат за поддържане на здрав храносмилателен тракт и имунна система. Можете да приемате пробиотици в топла или студена форма, така че е лесно да намерите нещо, което харесвате, за да получите ежедневната си доза.
Пийте много течности между храненията.
Всички знаем, че е важно да пием поне осем чаши вода на ден. Когато времето стане по-студено, понякога това е трудно да се направи. Опитайте се да пиете топли напитки, като некофеинови чайове, топло мляко и други.
Хранете се достатъчно, разнообразно и балансирано. През зимата, когато боледуваме най-често, няма чак такова разбнообразие от пресни плодове и зеленчуци. Възползвайте се максимално от наличното на пазара, хапвайте замазени и сушени плодове.
В България традиционно приготвяме зимнина – консерви с домати, лютеница, кисело зеле и краставички, различни туршии. Всичко това е същинско богатсво.
В същото време е наистина важно да се ограничи консумацията на преработени храни, защото според някои изследвания повишеният им прием потиска имунитета.