Пестото е гъст, зелен сос, който произхожда от Генуа, Италия. Традиционно приготвено с чесън, кедрови ядки, босилек, сирене и зехтин, пестото има силен, богат вкус. Този ароматен сос може да се използва като сос за паста, вкусен дип, сос за пица, мазнина, дресинг за салата и др.
Можете да намерите предварително приготвено песто, включително някои вегански разновидности, в повечето магазини за хранителни стоки. Макар че домашно приготвените и купените от магазина песто сосове могат да се различават по хранителни факти, пестото обикновено е богат източник на здравословни мазнини.
Хранителни факти за песто
Тази хранителна информация за 1 супена лъжица (16 гр.).
- Калории 92
- Мазнини 9,5 гр.
- Натрий 158 мг.
- Въглехидрати 0.9 гр.
- Фибри 0.2 гр.
- Захари 0,11гр.
- Белтъчини 1.4 гр.
- Калций 33,1 мг.
- Фосфор 36.8 мг.
- Калий 31,8 мг.
- Магнезий 9,76 мг.
- Въглехидрати
Въглехидрати
Една лъжица песто съдържа малко под 1 грам въглехидрати. Пестото не е значителен източник на сложни въглехидрати, диетични фибри или захар. Въпреки това, често се комбинира с храни, богати на въглехидрати, като паста, пица и сандвичи.
Мазнини
Близо 60% от калориите в песто са от мазнини, които идват от зехтин, сирене и кедрови ядки. Има 9,47 грама мазнини на лъжица, което включва 5,63 грама мононенаситени мастни киселини, 1,53 грама наситени мастни киселини и 1,68 грама полиненаситени мастни киселини.
Протеин
С 1,38 грама протеин на супена лъжица песто, този сос не е богата на протеини храна. Тъй като се третира като подправка, може да се използва за добавяне на вкус към други храни с по-високо съдържание на протеини.
Калории
Супена лъжица песто, приготвено с пармезан, босилек, зехтин, сол, чесън и кедрови ядки, съдържа малко под 92 калории. Повече от половината калории идват от мазнини.
Ползи за здравето
Антиоксидантни свойства
Чесънът, кедровите ядки, зехтинът и босилекът са богати източници на антиоксиданти. Диетите с високо съдържание на антиоксиданти могат да намалят риска от много заболявания, включително сърдечни заболявания и рак.
Сърдечно-съдови ползи
Има много ползи за здравето от зехтина и намаленият риск от сърдечни заболявания може да е една от тях. Заместването на други храни с високо съдържание на мазнини като маргарин, масло, млечни продукти и майонеза със зехтин може да намали риска от сърдечни заболявания и риска от инсулт.
Може да помогне за понижаване на холестерола
Има четири различни вида мазнини – наситени мазнини, транс-мазнини, мононенаситени мазнини и полиненаситени мазнини. Докато наситените мазнини могат да повишат нивата на LDL холестерола (считан за „лош“ холестерол), храни, богати на мононенаситени и полиненаситени мазнини като песто, могат да помогнат за понижаване на нивата на LDL холестерол в кръвта и могат да поддържат нивата на HDL (считан за „добър“ холестерол).
Алергии
Докато пармезанът и кедровите ядки се понасят от някои хора, препоръчва се повишено внимание. Симптомите на хранителни алергии включват копривна треска, подуване, сърбеж, задух, стомашна болка, повръщане, затруднено преглъщане и замаяност.6
Неблагоприятни ефекти
Купеното песто може да съдържа голямо количество натрий. За да контролирате количеството натрий във вашето песто, помислете за приготвяне на рецепта за домашно песто, което използва по-малко сол.
Разновидности
Докато пестото е подходящ за вегетарианци сос, веганите могат да търсят версии без сирене и млечни продукти. Хората, които са алергични към ядки, също могат да изберат разновидности без ядки.
Докато босилекът е основната съставка в пестото, някои продукти се правят с други билки на негово място.
Съхранение и безопасност на храните
Съхранявайте домашно песто в херметически затворен контейнер в хладилника до 5 дни. Проверете етикета на пестото, закупено от магазина, за датите на изтичане на срока на годност или най-добрите дати.
Пестото може да се добави като сос към всяко ястие, което желаете. Свързва се главно с италиански ястия като паста и пица, но може да се използва и като дип, дресинг за салата, мазане за сандвичи и др.