Макар че не можем да живеем без сол, ако я приемаме в по-големи количества, тя е вредна за здравето.
Солта е съединение на натрия и хлора, наричано натриев хлорид. Двете вещества са важни за организма, но не бива да се прекалява с тях. Натрият участва в поддържането на баланса на течностите в организма, в пренасянето на нервните импулси, в съкращаването на мускулите. Хлоридите поддържат алкално-кислелинния баланс и подпомагат действието на натрия.
Според Световната здравна организация препоръчително да е всеки човек да приема максимално количество сол 5 грама на ден. Това се равнява на една чаена лъжичка.
Последици за здравето от прекомерната употреба на сол
Когато количеството натрий в организма стане прекомерно, бъбреците не успяват да го изхвърлят с урината. По-високото ниво на натрий в кръвта създава проблем, защото се свързва с повече вода и така се увеличава кръвния обем. Това води до повишено кръвно налягане. То от своя страна може да доведе до мозъчен инсулт, инфаркт, аневризма, сърдечна недостатъчност, нарушения във функциите на бъбреците и др.
Прекомерният прием на сол се свързва с повишен риск от рак на стомаха. Солта вреди и на костите, защото колкото повече натрий се приема, толкова повече калций се изхвърля с урината. Когато калцият е в недостиг, той може да почне да се извлича от костите и така тяхната плътност намалява. Така те стават по-чупливи. Това е заболяване известно като остеопороза.
Според данните българите консумиране двойно повече сол от препоръчително. Дори повече – над 10 грама на ден. Така ние сме на второ място в света по консумация на сол. Това е една от причините сърдечно-съдовите заболявания да са с такива високи стойности у нас.
Къде се крие солта?
70 % от консумираната дневно сол от българите се съдържа в преработени и консервирани храни. Останалите 30 % сами прибавяме в храната си у дома. Ето храните, които съдържат най-много сол:
- хляб и тестени изделия – хляб, баници, закуски, соленки;
- месни продукти – колбаси, сушени и пушени меса, консерви и др. ;
- сирена;
- сухи супи и бульони;
- рибни продукти – солена, пушена риба, консерви;
- пикантни закуски – солети, пуканки, солени ядки;
- консервирани зеленчуци – туршии, консерви, сокове;
- сосове и подправки;
- картофени продукти – чипс, инстантно картофено брашно.
Храни с естествено съдържание на натрий са рибата, мидите и други морски храни, месото, млякото и други. Растителните храни съдържат минимални количества натрий.
Как да консумираме по-малко сол?
- Яжте повече пресни плодове и зеленчуци.
- Избягвайте преработените храни.
- Избирайте пресните продукти пред консервираните.
- Избягвайте туршиите.
- Не солете храната допълнително.
- Купувайте обезсолени маслини, вместо солените.
- Обезсолявайте сиренето във вода.
- Слагайте по-малко сол когато готвите.
- Използвайте растителни подправки.
- Опивайте храната преди да я посолите. Може да няма нужда от още сол.
- Не слагайте солница на масата.
- Опитайте се да научите децата си още от малки да консумират минимални количества сол.
Можем да подобрим здравословното си състояние като намалим приема на сол. Може в началото да изглежда много трудно, а храната да ни се струва безвкусна, но с времето вкусът ни ще се адаптира.