Ползи за здравето
Ябълките са богати на кверцетин и пектин, като и на двата се смята, че са полезни за здравето. Кверцетинът е флавоноид, вид естествен растителен химикал, който има антиоксидантни и противовъзпалителни ефекти. Пектинът е вид разтворими фибри, които могат да помогнат за предотвратяване на запек и имат умерен ефект върху понижаването на LDL, „лошия“ холестерол. Пектинът също се ферментира от полезни бактерии в дебелото черво, което произвежда късоверижни мастни киселини, които могат да играят роля в превенцията на хронични заболявания, включително някои видове рак и чревни разстройства.
Пресните цели ябълки предлагат най-много хранителни вещества. Изхвърлянето на кората премахва голяма част от фибрите и по-голямата част от флавоноидите. Дехидратирането или сушенето на ябълките премахва витамин С, който е предимно в месестата част. В допълнение към сушените ябълки често се добавя захар (заедно с допълнителни калории). Бистрият ябълков сок се подлага на филтриране и пастьоризация, което премахва повечето от флавоноидите и фибрите.
Сортове
В супермаркетите има поне дузина вида ябълки, но има до 100 разновидности. Разгледайте местните ферми и фермерски пазари за по-необичайни интересни сортове. Някои са най-добри за готвене и печене, а други се консумират сурови.
Тръпчиви, леко сладки ябълки с твърда хрупкава текстура, не стават на каша при високи температури и най-добри за печене: Jonagolds, Granny Smith, Honeycrisp, Melrose, Cortland, Braeburn. За ядене често се избират сочни и сладки вкусове: Gala, Red и Golden Delicious, Fuji, McIntosh.
Няколко забавни начина да се насладите на ябълките
Нарежете една ябълка на тънки филийки и намажете с масло от ядки или семена.
Насладете се на сладко/солено, хрупкаво/кремообразно комбо, като съчетаете резени ябълка с тънки резени сирене чедър.
Сандвич с ябълка: Отстранете сърцевината и семките на ябълката с помощта и я нарежете на кръгчета. Намажете едно резенче ябълка с масло от ядки или семена и поръсете с мюсли или микс. След това поставете друг резен ябълка отгоре.
Ябълков чипс на фурна: Ябълката се почиства от сърцевината и се нарязва на много тънко. Поставете върху леко намазнена тава или хартия за печене. Поръсете с канела. Печете на 100 градуса за един час (по-високите температури могат да изгорят ябълките). Обърнете ябълковите резени и печете още 1 час или докато ябълковият чипс стане сух. Прехвърлете върху решетка за охлаждане и оставете да изстине напълно.
Валдорфска салата: Нарежете 2 големи ябълки на малки парчета и добавете в голяма купа с ½ чаша орехи, 1 нарязана целина и ¼ чаша стафиди. Поръсете с лимонов сок. Пригответе дресинга, като смесите ½ чаша обезмаслено обикновено кисело мляко, 1-2 супени лъжици майонеза, чаена лъжичка лимонова кора и щипка черен пипер. Сложете дресинга в ябълковата смес и разбъркайте добре.
Салата от ябълки, копър и ендивия: Нарежете на тънко 2 големи ябълки, 1 връзка копър и 3 малки ендивия. Изстискайте половин лимон и добавете бял балсамов оцет, зехтин, сол и черен пипер на вкус. Добавете нарязани пекани за допълнителна хрупкавост.