Защо наричаме някои храни „суперхрани“?

Защо наричаме някои храни „суперхрани“?

Храните с много ползи за здравето се наричат ​​суперхрани. Цветните фитохимикали в растенията правят тези храни „супер“. Фитохимикалите са съединения, произведени от растения и имат много различни ползи за здравето. Всяка растителна храна има много и видове фитохимикали.

Примери за фитохимикали

Каротеноидите са оранжеви фитохимикали. Съдържат се в морковите, сладките картофи и  тиквата. Каротеноидите ограничават растежа на рака, помагат на зрението и поддържат здравето на кожата.

Антиоксидантите се съдържат в продукти като боровинки, червени боровинки, броколи и сини сливи. Те предпазват тялото ви от вредните свободни радикали. Наличието на твърде много свободни радикали може да доведе до рак. Витамин С и витамин Е са антиоксиданти.

Флавоноидите, открити в грейпфрутите, къпините, нахута и сокът от бъз, намаляват възпалението и забавят растежа на рака.

Защо наричаме някои храни "суперхрани"? - superfoods

Могат ли суперхраните или фитохимикалите да се борят с рака?

Суперхраните не могат сами да се борят с рака, но фитохимикалите в растителните храни могат да помогнат за защитата на тялото ви от увреждане, което води до рак и по този начин съдействат да  се намали риска от рак.

Фитохимикалите се съдържат в растителни храни – плодове, зеленчуци, ядки, семена, в пълнозърнести храни, билки и подправки.

Списъкът със суперхрани включва:

  • фасул – боб, черен боб и соя;
  • плодове – боровинки, червени боровинки, ягоди и къпини;
  • броколи;
  • брюкселско зеле;
  • карфиол;
  • риби – сьомга, риба тон, скумрия, пъстърва, херинга и сардини;
  • листни зеленчуци – спанак, къдраво зеле, зеле и манголд;
  • ядки – лешници, орехи, бадеми и пекани;
  • зехтин;
  • грах;
  • домати;
  • пълнозърнести храни като овесени ядки, киноа, кафяв ориз и пшенични продукти като ядки и трици;
  • кисело мляко.

Фитохимикалите намаляват риска от рак

Доставете на организма си разнообразие от фитохимикали като ядете „цветно“ – различни зеленчуци и плодове във всички цветове. Нито една храна не може сама да се бори с рака, но яденето на фитохимикали от много видове цветни храни може да защити вашите клетки.

Струва си да „ядете дъгата“. Опитайте се да запълните две трети от чинията си с растителни храни при всяко хранене. Растителните храни съдържат здравословни фибри – 30 грама фибри на ден е добра цел.

Като цяло, яденето на 3 1/2 до 5 чаши плодове и зеленчуци всеки ден може да намали риска от рак.

Защо наричаме някои храни "суперхрани"? - what are superfoods cnet

4 съвета, за да извлечете максимума от суперхраните

Изберете суперхрани, които са ви вкусни. Много здравословни храни предлагат ползи за здравето, както и страхотен вкус. Ако не харесвате дадена конкретна суперхрана, опитайте нещо друго.

Опитайте се да напълните две трети от чинията си с растителни храни при всяко хранене.

Избрайте цели продукти пред сокове (консервирани или замразени е добре). Вместо скъпи сокове и разтворими прахове, изберете цветни плодове и зеленчуци. Целите плодове и зеленчуци запазват фибрите си, което има много ползи за здравето.

Говорете с Вашия лекар или диетолог, особено ако имате хронично заболяване. Някои суперхрани могат да повлияят на лекарствата и лечението.



Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментара
Inline Feedbacks
Виж всички коментари
Shares