Брюкселското зеле е кръстено на град Брюксел, Белгия, където се смята, че за първи път е широко култивирано през 16 век. Понякога наричани мини зеле, те се появяват в списъците на „най-мразените зеленчуци“ поради потенциално горчивия им вкус, причинен от съединения, съдържащи сяра. Преваряването на зеленчука още повече засилва горчивия вкус и неприятната миризма. Въпреки това, когато е правилно сготвено и подправено, брюкселското зеле предлага естествена и приятна ядкова сладост.
Брюкселското зеле е източник на:
- витамин С
- витамин К
- фолиева киселина
- каротеноиди (бета-каротин, лутеин, зеаксантин)
- фибри
Ефект на брюкселското зеле върху здравето
Брюкселското зеле принадлежи към семейството на кръстоцветните зеленчуци Brassica oleracea, което също включва броколи, карфиол, зеле, зеле и зеле. Кръстоцветните зеленчуци съдържат фитохимикал, съдържащ сяра, наречен глюкозинолат, който е отговорен за отличителната миризма и горчивия вкус.
Готвенето и храносмилането разграждат глюкозинолатите до съединения, наречени изотиоцианати, които са изследвани за техните противоракови ефекти, като например защита на клетките от увреждане на ДНК и предотвратяване на нови кръвоносни съдове от растеж в туморни клетки.
Въпреки това, няма директен доказателства, че брюкселското зеле има противоракови ефекти при хората, а някои доказателства дори предполагат, че консумацията му може да увеличи риска от рак на панкреаса.
Докато чакаме допълнителни доказателства, има смисъл да ядем брюкселско зеле не повече от веднъж седмично, като разнообразяваме диетата си с много варианти на кръстоцветни зеленчуци като броколи, зеле и карфиол.
Как да готвим брюкселско зеле?
Купувайте брюкселско зеле, което е яркозелено с плътно прилепнали листа. Пожълтелите или увехнали листа са признаци на стареене и разваляне на зеленчука. Брюкселското зеле може да издържа около 1 до 2 седмици в хладилник. По-продължителното съхранение може да причини обезцветяване, черни петна по листата, увяхване и гниене. По-старото брюкселско зеле също е склонно да произвежда по-силни миризми.
Преди да преминете към готвене, изплакнете брюкселското зеле под хладка течаща вода, за да отстраните остатъците. Отрежете жилавите долни стъбла и отстранете всички външни обезцветени листа.
Печено: Разполовете брюкселското зеле и го подредете с разреза надолу на един слой върху тава, покрита с хартия за печене или в тава за печене. Полейте със зехтин и щипка сол. Печете в предварително загрята фурна на 200 градуса докато покафенеят отвън и омекнат отвътре. По-малкото брюкселско зеле трябва да се пече за 18 минути, докато по-голямото може да отнеме 20-25 минути.
Задушено: Напълнете дъното на тенджера 10 см вода. Покрийте и оставете да заври. Поставете почистеното и подрязано брюкселско зеле в кошница за пара и поставете в тенджерата. Намалете топлината до средна, покрийте тенджерата и оставете да се готви за 6-8 минути или докато омекне. Оставете парата да излезе, като отваряте съда на всеки няколко минути, за да освободите силните серни съединения.
Интересна идея
Чипс от брюкселско зеле: Отлепете отделните листа от брюкселско зеле и ги подредете върху лист за печене, покрит с хартия за печене или фолио. Полейте със зехтин и печете на 240 градуса за 15-20 минути или докато покафенеят и станат хрупкави.