Искате детето ви да яде здравословни храни, но знаете ли кои хранителни вещества са необходими и в какви количества?
Храненето на деца трябва се основава на същите принципи като храненето за възрастни. Всеки човек нужда от едни и същи витамини, минерали, въглехидрати, протеини и мазнини. Те се наричат хранителни вещества. Децата просто се нуждаят от различни количества от специфични хранителни вещества според възрастта им.
Най-добрият модел на хранене за растежа и развитието на детето взема предвид възрастта, нивото на активност и други характеристики на детето. Вижте тези основи на храненето за деца, базирани на най-новите диетични насоки.
Храната, пълна с хранителни вещества – без или с ограничени количества захар, наситени мазнини или сол, добавени към нея – се счита за богата на хранителни вещества. Фокусирането върху богати на хранителни вещества храни помага на децата да получат хранителните вещества, от които се нуждаят като същевременно ограничава общия прием на калории.
Помислете за тези богати на хранителни вещества храни:
Протеин. Изберете морски дарове, постно месо и птици, яйца, боб, грах, соеви продукти и несолени ядки и семена.
Плодове. Насърчавайте детето си да яде разнообразие от пресни, консервирани, замразени или сушени плодове. Потърсете консервирани плодове, на които пише, че са „леки“ или опаковани в собствен сок. Това означава, че е с ниско съдържание на добавена захар. Имайте предвид, че 1/4 чаша сушени плодове се брои за една порция плодове.
Зеленчуци. Сервирайте разнообразие от пресни, консервирани, замразени или сушени зеленчуци. Изберете грах или боб, заедно с цветни зеленчуци всяка седмица. Когато избирате консервирани или замразени зеленчуци, потърсете такива с по-ниско съдържание на натрий.
Зърна. Изберете пълнозърнести храни, като пълнозърнест хляб или паста, овесени ядки, пуканки, киноа или кафяв или див ориз.
Млечни продукти. Насърчавайте детето си да яде и пие обезмаслени или нискомаслени млечни продукти като мляко, кисело мляко и сирене. Обогатените соеви напитки също се считат за млечни продукти.
Стремете се да ограничите калориите на вашето дете от:
Добавена захар. Естествено срещащите се захари, като тези в плодовете и млякото, не са добавени захари. Примери за добавени захари включват кафява захар, царевичен подсладител, царевичен сироп и мед.
За да избегнете добавената захар, проверете етикетите за хранителните стойности. Изберете зърнени култури с минимално количество добавена захар. Избягвайте газирани напитки и други напитки с добавена захар. Ограничете порциите сок. Ако детето ви пие сок, уверете се, че е 100% сок без добавена захар.
Наситени мазнини. Наситените мазнини идват главно от животински източници на храна, като червено месо, хот-дог, птиче месо, масло и други пълномаслени млечни продукти. Пица, сандвичи, бургери и бурито са често срещан източник на наситени мазнини. Десерти като торти и сладолед са друг често срещан източник на наситени мазнини. Когато готвите, потърсете начини да замените наситените мазнини с растителни и ядкови масла, които осигуряват незаменими мастни киселини и витамин Е.
Сол. Солта може да се скрие в хляба, месото, подправките и топингите. Преработените храни, като пица, тестени ястия и супа, често имат големи количества сол. Насърчавайте хапването на плодове и зеленчуци вместо чипс и бисквити. Проверете етикетите за хранителни стойности и потърсете продукти с ниско съдържание на натрий.
Следващите числа са ориентировъчни и зависят главно от нивото на физическата активност на детето!
Препоръчителен дневен прием на калории според възрастта и пола на детето:
Възраст от 2 до 4 години:
- момичета: от 1000 до 1400 калории
- момчета: от 1000 до 1600 калории
Възраст от 5 до 8 години:
- момичета: от 1200 до 1800 калории
- момчета: от 1200 до 2000 калории
Възраст от 9 до 13 години:
- момичета: от 1400 до 2200 калории
- момчета: от 1600 до 2600 калории
Възраст от 14 до 18:
- момичета: от 1800 до 2400 калории
- момчета: от 2000 до 3200 калории