Кой не обича паста? Почти всеки й се наслаждава с голямо удоволствие. Хората с диабет тип 2 обаче се притесняват да я хапват, тъй като съдържа доста въглехидрати. Има обаче какво да се направи, за да отпаднат тези притеснения. Вижте нашите 5 съвета!
1. Избирайте пълнозърнести макаронени изделия
Един лесен начин да направите ястието си с паста по-питателно е да замените традиционната паста с такава с по-високо съдържание на фибри. Пълнозърнестите макаронени изделия могат да бъдат чудесен вариант за хората с диабет тип 2, защото носят повече фибри, които могат да помогнат за намаляване на скоковете на кръвната захар.
Освен това пълнозърнестата паста има по-малко калории и по-малко съдържание на въглехидрати, в сравнение с изделията от бяло брашно.
2. Наблегнете на зеленчуците
За да направите пастата си по-подходяща за диабет, просто добавете цвят – т.е. от зеленчуци. По-конкретно върху нескорбялните, естествено нискокалорични зеленчуци. Така ще увеличите количеството витамини, минерали и фибри във вашата порция.
Зеленчуците без скорбяла са много богати на фибри и имат много малко въглехидрати, което означава по-малък ефект върху кръвната захар. Препоръчва се да напълните приблизително половината от вашата чиния с опции като зеле, зелено зеле, рукола, броколи, аспержи, краставица, спанак, моркови или гъби.
3. Пропуснете кремообразния сос в полза на доматен сос
Подобно на други „бели“ храни, които трябва да замените от диетата си (бял хляб, бял ориз и да, бяла паста), изхвърлете белия сос, когато приготвяте по-подходящо за диабет ястие. Традиционните сметанови сосове обикновено имат повече наситени мазнини и натрий, отколкото другите варианти. Хората с диабет имат по-висок риск от сърдечни заболявания, така че е наложително да избират здравословни за сърцето храни с ниско съдържание на натрий и мазнини.
Храните с високо съдържание на наситени мазнини могат да повишат нивата на холестерола в кръвта, което може да увеличи риска от сърдечни заболявания и инсулт. Междувременно излишъкът от натрий в диетата може да увеличи риска от високо кръвно налягане – един от основните рискови фактори за сърдечни заболявания.
4. Експериментирайте със зеленчукова паста
Ако искате да намалите още повече въглехидратите в ястието си с паста, опитайте да си направите такова от зеленчуци. Ако нямате кухненски инструменти за приготвяне на домашна паста на ръка, можете да използвате белачка за зеленчуци. Просто вземете обелените зеленчукови ивици и ги поставете във вряща вода за 20 секунди, след което ги прехвърлете в купа с лед.
Зеленчуковата паста обикновено е с по-ниско съдържание на калории, като същевременно предлага изобилие от витамини и минерали.
5. Контролирайте порциите
Вниманието за размера на порциите е от ключово значение, за да се наслаждавате на тестени изделия, когато имате диабет тип 2. Целта е нивата на кръвната захар да не скочат твърде високо.
Порциите храна, особено в ресторантите днес, са много по-големи, отколкото преди 20 години. Множество проучвания са установили, че хората ядат повече храна, когато им се дават по-големи порции. С тези увеличаващи се размери на порциите идват повече въглехидрати и калории, така че следете не само съдържанието, но и количеството.
Ако съблюдавате тези пет съвета, ще можете да се наслаждавате на вкусни ястия с паста, въпреки, че имате диабет тип 2. Дори нещо повече – ще получите изобилие от полезни хранителни вещества и приятни вкусове.