Има данни, че до около 20 % от хората страдат от някаква форма на пристрастяване към храната. Голяма част от тези хора имат затлъстяване.
Хранителната зависимост не се различава твърде много от другите зависимости. Това също е разстройство, свързано с употребата на определено вещество, в случая храната. Често точно определен вид храни.
Хората с хранителна зависимост не могат да контролират консумацията си на храна или на определени храни. Има хора, които са по-склонни към хранително пристрастяване поради ред причини – генетични, психологически, социални.
Рискови храни
Изследователи от Мичиганския университет са провели проучачване върху пристрастяващото хранене. Участвали са 518 човека. Използвали са скалата за пристрастяване към храната на Yale (YFAS) като референция. Тя е най-използваният инструмент за оценка на хранителната зависимост.
Всички участници са получили списък с 35 храни, както преработени, така и непреработени.
Те е трябвало да оценят колко вероятно е да изпитат проблеми с всяка от 35-те храни по скалата. 1 означава „изобщо не ме пристравя“ , а 7 – „изключително пристрастяваща“.
До 7-10% от участниците в проучването са били диагностицирани с хранителна зависимост, а 92% са показали пристрастяващо поведение към някои храни. Те многократно са имали желание да спрат да ги ядат, но не са могли да го направят.
Резултатите по-долу описват кои храни са най-много и кои най-малко пристрастяващи, според проучването.
18-те най-пристрастяващи храни
Най-пристрястяващи се оказват храни с високо съдържание на захар или мазнини – или и двете. Това едва ли може да се нарече изненада.
Числото до всяка храна е средният резултат, получен в проучването, по скалата от 1 до 7.
- пица (4.01)
- шоколад (3.73)
- чипс (3.73)
- бисквитки (3.71)
- сладолед (3.68)
- пържени картофи (3.60)
- чийзбургери (3,51)
- сода (3.29)
- торта (3.26)
- сирене (3,22)
- бекон (3.03)
- пържено пиле (2.97)
- рула (2,73)
- пуканки (с масло) (2,64)
- зърнена закуска (2,59)
- бонбони (2.57)
- пържола (2.54)
- мъфини (2.50)
17-те най-малко пристрастяващи храни
Най-малко пристрастяващите храни са били предимно цели, непреработени храни.
- краставици (1,53)
- моркови (1.60)
- боб (без сос) (1,63)
- ябълки (1,66)
- кафяв ориз (1.74)
- броколи (1,74)
- банани (1,77)
- сьомга (1,84)
- царевица (без масло или сол) (1,87)
- ягоди (1,88)
- гранола бар (1.93)
- вода (1,94)
- крекери (обикновени) (2.07)
- гевреци (2.13)
- пилешки гърди (2.16)
- яйца (2.18)
- ядки (2,47)
Какво прави храната пристрастяваща?
Причините за хранителната зависимост не са въпрос на желание или воля, а предимно биохимични. Не е случайно и че точно преработените храни с много захар и мазнини се свързват най-често с хранителните зависимости.
Тези храни нарочно са направени „свръхвкусни“. Вторият проблем е, че те рязко вдигат кръвната захар, след което следва и рязък спад, който се свързва с желание отново за консумация на същата храна.
Всичко се крие в човешкия мозък. Ние имаме „център за възнаграждение“. Когато ядете тези храни там се отделят допамин и други химикали, които ви карат да се чувствате добре.
Това обяснява защо много хора обичат да ги ядат. Мозъкът с „радва“, че приема висококалорична храна, която гарантира оцеляването на тялото.
Консумацията на преработена мазна и сладка храна освобождава огромни количества химикали. Вие получавате много повече „награда“ от консумацията им, в сравнение с непреработените. От там идва и желанието за повече от тях и така порочният кръг на зависимостта е затваря.
За да се излезе от него, често е нужна професионална помощ.