Като човешки същества ние имаме нужда да се храним всеки ден. При това по няколко пъти на ден. Ето защо умението да приготвяме сами храната си е изключително ценно – то ни дава свобода и независимост. Макар че не всеки обича да готви, липсата на основни знания и умения в областта е ограничаваща. А и готвенето е по-модерно от всякога! Блогове, инфлуенсъри, страници в facebook… Явно темата е интересна за голяма аудитория. Много отдавна вече готвенето в домакинството не е умение или задължение само на женския пол.
Да умееш да готвиш има много предимства. Кой ще се постарае повече от теб самия за храната на децата ти? Кой, ако не ти, би приготвил нещо за себе си, точно по твой вкус до последния детайл? А нима, ако поканиш някого на среща и ти лично си приготвил храната, не е впечатляващо? Готвенето е страст, професия, хоби, нужда… Но! Всеки е започнал от нулата, няма родени готвачи.
Ето някои съвета, които ще ви помогнат да стартирате успешно!
- Не започвайте със сложни рецепти. Колко трудно или лесно се приготвя една рецепта няма нищо общо с това дали ще ви хареса. Започнете не със засукани рецепти, а с нещо лесно и традиционно, което обичате да хапвате.
- Намерете си компания – някой с опит или без – и двата варианта имат плюсове.
- Импровизациите по-добре да останат за по-късен етап, а няма нужда и да откривате топлата вода. Започнете с изпитани рецепти и го спазвайте дословно!
- Не се страхувайте да ползвате подправки, но много внимавайте да не прекалите. Това е достатъчно, за да направи едно ястие дори невъзможно за консумация.
- Малко предварителна подготовка – научете повече за основните техники за приготвяне на храна, а именно: варене, задушаване, пържене, печене, готвене на пара. Как и кога се използват според продуктите и ястията, които желаете да приготвите? Да, варенето изглежда елементарно докато не направите ориз на буци и спагети на топка.
- Добре е да знаете как би трябвало да изглежда успешно приготвеното ястие и какъв трябва да е вкусът му, за да може да оцените колко добре сте се справили. Затова не започвайте с грузински или тайвански рецепти. Избрете нещо добре познато.
- Последният съвет е най-важен. Той е рожба на съвремието. Не стойте в интернет докато готвите, освен ако не гледате рецептата от там. Цялото останало сърфиране обикновено завършва с прегорели тенджери и тигани. Изпитано!
Готвенето е приключение и много хора, започнали да се учат по принуда, се влюбват в него. Бъдете търпеливи и ще се сдобиете без проблеми с толкова безценно умение!