Ползи за здравето и хранителен състав на различните тахани

Ползи за здравето и хранителен състав на различните тахани

Консумацията на тахан става все по-модерна през последните години. На пазара вече има голямо разнообразие от видове и марки тахан. Таханът представлява кремообразна паста, приготвена от печени и смлени сусамови ядки. Използва се и като съставка в различни рецепти, особено в средиземноморската и азиатската кухня, а произходът му е от Близкия изток. Може и просто да се намаже на филийка хляб, а също така перфектно се съчетава с мед. Всички видове тахан имат много ползи за здравето. Това също е причина за повишаването на консумацията им през последните години.

Видове тахан – първо трябва да кажем, че таханите се делят основно на два вида – от белени и от небелени семена. Таханът от белини семена се нарича бял, а този от небелени става с по-тъмен цвят и по-горчив вкус, но пък е по-здравословен. Всъщност най-често таханът се приготвя като се смесят количества и от двата вида.

На пазара има още бадемов тахан, слънчогледов, тахан от кашу, тахан от коноп и от лешници, фъстъчен тахан, тахан от ленено семе, от тиквено семе, орехов тахан, тахан от кайсиеви ядки.

Сусамовият тахан съдържа много калций. Цели 43 % в 100 грама. Освен това е богат още на желязо, мед, манган, фосфор цинк, магнезий.

Слънчогледовият тахан има по-силен, по-тежък вкус. Богат е на мазнини и протеини, съдържа и витамин В6, желязо, цинк, калций.

Лешниковият тахан е източник на полезни фибри. Има прекрасен вкус и често се използва в направата на различни десерти. Висококалоричен е,  не съдържа много въглехидрати, а много мазнини.

Бадемовият тахан е източник на мононенаситени мазнини, витамини от група В и витамин Е. Съдържа и много фибри.

Таханът от кашу има страхотен вкус, висок процент мед, цинк и желязо. Има високо съдържание на протеин и също се използва в различни рецепти.

Таханът от коноп има мек вкус и е много подходящ за направата на различни сосове и салати. Забележителното при него, че съдържа всички 20 аминокиселини, витамини от групите В, А, D и Е, както и минералите манган и фосфор.

Фъстъчен тахан – той е подходящ както за направата на сладки, така и за солени рецепти. Използва се и в смутита и шейкове. Популярен и на запад. Там често похапват фъстъчено масло.

Тахан от сусам и лен – сусамът в тази комбинация е суров, а лененото семе смляно, така максимално се усвояват полезните му съставки. Този тахан е полезен най-вече за стомашно-чревният тракт. Препоръчва се като профилактика на язва и гастрит, както и при остеопороза.

Тахан от тиквени семки – семките са смлени, а таханът има зеленикав цвят. Съдържа по-малко калории от другите видове тахани. Използва се предимно в направата на салати и сосове.

Орехов тахан – приготвя се от смлени сурови орехови ядки. Има страхотен вкус и улеснява приготвянето на множество рецепти с орехи. Може да се използва като профилактика на сърдечно-съдови заболявания и атеросклероза.

Тахан от кайсиеви ядки – ядките се изсушават на ниска температура и се смилат. Счита се, че полученият тахан има имуностимулиращи и противоракови свойства.

Таханът активно навлиза в ежедневието на българите. Много хора хапват сутрин по една лъжица смес от някакъв вид тахан и мед вместо закуска. А може тази лъжица да се намаже и върху филийка пълнозърнест хляб. Използвайте таханите  и за направата на различни сладкиши.

 



Абонирай се
Уведомете за
guest
0 Коментара
Inline Feedbacks
Виж всички коментари
Shares