Родоската кухня е характерна за районите на Западните Родопи – Смолян, Пещера, Девин, Батак, Широка лъка. Източните Родопи с градове като Кърджали, Мезек, Маджарово и Ивайловград имат традиции в съгласие с тракийската кухня.
Родопчани са гостоприемни хора, добри домакини и готвачи. Родопската кухня е уникална с това, че хората там се занимават и с земеделие и със скотовъдство еднакво добре. Затова и кухнята им умело комбинира всички продукти, които хората са добили с труда си. Поради трудно достъпните си терени в миналото районът е бил отделен в голяма степен от останалата част страна. Това е спомогнало кухнята им да развие свой автентичен стил и да го запази във времето.
Родопите са известни със своите картофи. Добрата почва, слънцето и водата правят картофите вкусни, а и реколтата богата. Най-известното родопско ястие се приготвя именно с картофи и това е пататникът. Приготвя се с точени кори и настъргани картофи.
Смилянският шарен фасул е известен в цяла България. Той е с много едри зърна. Местните хора приготвят с него характерната бобена салата фасульовица. Приготвят и вкусна бобена чорба, боб с кисело зеле, пълнена тиква с зрял фасул, фасул с царевица (нарича се гьожа).
Царевицата също добре вирее в Родопите и от нея се прави вкусен качамак. Тук може да го видите поднесен по традиционната рецепта, а може и да е с пръжки или с яйца.
В миналото родопчани са гледали лимец. Днес има опити тази традиция да се възобнови.
В кухнята се използва и голямото разнообразие от планински горски плодове, гъби и билки. Манатарки, сърнели, пачи крак – всички те са вкусни задушени в краве масло. Боровинките се хапват с уникалното родопско кисело мляко. В планината има и много ягоди, малини, дренки и къпини, които са перфектна добавка към тестените сладкиши.
Интересен факт е, че в тези райони консервирането за зимата не е било популярно. Родопчани нямат туршии и лютеници. Те сушат зеленчуците, например гъбите и чушките, а картофите, морковите и цвеклото заравят в земята.
От подправките най-тачени са чесънът, чубрицата и джодженът. Поради отдалечеността на района е нямало много внос на подправки от други краища на България. Дори и подправки като дафинов лист, черен пипер и бахар често не са достигали до Западните Родопи.
Родопчани отглеждат кози, овце и говеда. Произвеждат кисело мляко, извара, прясно неузряло сирене, кутмач – гъсто сварено овче мляко. Кутмачът се приготвя като прясното овче мляко се сварява и се оставя на слаб огън да ври чак докато количеството му спадне на половина. Така сгъстеното мляко се посолява и се затваря в буркани. Консумира се кат основна храна с хляб или камо мезе към червеното вино.
Цеденото кисело мляко с с домашно сладко от боровинки в традиционен десерт за Родопите. Агнешкото месо се консумира много. Кой не е виждал прословутите родопски агнешки и овчи чевермета? От вътрешностите родопчани правят дроб сърма, агнешки шишове, червата приготвят на фурна с масло.
Известен деликатес е родопската саздърма. Свареното месо – свинско и телешко, се слага в керамични качета. Приготвена по уникален начин с много подправки, тук може да се насладите на родопската пъстърва. Печена на жар, пържена с малко, задушена в листа от коприва върху керемида – вие избирате.
Клин – така родопчани наричан баницата. През зимата баницата може да е с плънка от ориз и яйца, през пролетта с коприва или лапад и яйца. Прочути са и родопските катми. Хапват се с домашно сладко или мармалад. Родопската палачинка е по-дебеличка, защото се пече на сач. Нарича се марудник.
А какви напитки пият родопчани? Хората в Батак приготвят боза. А чували ли сте за бърканица? Това е типична за Родопите напитка. Приготвя се от течността която остава след като се отнеме маслеността от киселото мляко. От диви шипки и ябълки приготвят лангюр. Пие е се и много мурсалски чай.
Родопската кухня е изключително интересна и много вкусна. Посетете планината и смело изпробвайте лично рецептите, които са ви допаднали най-много – в ресторанта, а защо не и лично в кухнята ви.